Milan Hájek (Hajčus) - CV







Poprvé na plachetnici asi ve dvou měsících. Od 4 let brázdí Máchovo jezero na Optimistu. V 5 letech pak již poprvé závodí na místních regatách.

Za Sokol Staré Splavy závodí do roku 1980. Pak přestupuje do Lokomotivy Plzeň na Bolevák.

17. násobný mistr republiky v několika lodních třídách, kormidelník Tboatů, držitel mnoha mezinárodních ocenění a jeden z nejlepších českých jachtařů.

Od jara 2003 je trenérem Czech Disabled Sailing Teamu ( handicapovaných jachtařů), kterým se pod jeho vedením podařilo kvalifikovat na letní paralympijské hry v Athénách 2004.


Podílel se na přípravě Davida Křížka na závod Minitransat 2007 a závod Transat ag2r 2008.

V roce 2008 byl vyhlášen v tradiční anketě ČSJ na druhém místě v kategorii" Námořní jachting ".

Taktéž byl tomto roce oceněn cenou "Osobnost roku", kterou každoročně uděluje VV ČANY osobnosti, která se v daném roce prokázala významným sportovním výkonem, nebo přispěla jinak k rozvoji námořního jachtingu.


V posledních letech se věnuje převážně závodění na velkých námořních lodích. Jako kapitán vedl RADOST Sailing Team v jednom z nejznámějších offshore závodů světa, sedmidenním Rolex Middle Sea Race (Malta 2006), kde o dva roky později (2008) slavil zatím největší úspěch své kariéry, druhým místem v absolutním pořadí na lodi THREE SISTERS, kde byl kapitánem.

V roce 2008 obsadil 2. místo na ME Sportsboatů (Melges 24), 2.místo na Středoevropském mistrovství námořních lodí a 8.místo na Mistrovství světa námořních lodích.

Majitel firmy Sport BUENOS DIAS, které dodává jachtařské oblečení JEANTEX, MUSTO, GILL a NORTH SAILS.

Firma též oficiálně zastupuje největšího světového výrobce plachet - firmu NORTH SAILS na českém a slovenském trhu.


Nejnovější počin je účast v projektu OCEAN CAT. Tento projekt by měl vyvrcholit v roce 2010-11
překonáním světového rekordu v přeplavbě Atlantického oceánu na trase Dakar – Guadeloupe 2700Nm na 20ft katamaranu.

Vice info, novinky a výsledky: www.milanhajek.cz



DOSAŽENÉ VÝSLEDKY
1975-1988: osminásobný MISTR ČSSR a ČSR ve třídě Optimist a Evropa
několikanásobný vítěz českého a československého poháru v těchto lodních třídách
1980: vyhlášen nejúspěšnějším sportovcem města Plzně
1986: 2.místo Mezinárodní závody v Janově (Itálie) ve třídě Evropa
2000: 1.místo Mistrovství České republiky ve třídě Fireball (Lipno)
1.místo Mistrovství České republiky ve třídě Laser Radial (Lipno)
3.místo Mistrovství České republiky ve třídě Laser (Lipno)
1.místo v Českém poháru v olympijské třídě Laser
2001: 1.místo Centomiglia (Garda-Itálie) v kategorii Mono-Proto A s plachetnicí Tboat T750
2.místo Mistrovství České republiky ve třídě Fireball (Lipno)
5.místo Mistrovství České republiky v námořním jachtingu - 5.ČNR (Chorvatsko) ELAN 31/33
2002: 1.místo Rund Um (Bodensee) kategorii Yardstick, celkové 12.místo z 497 lodí (Tboat T830)
1.místo 30sm (Ammersee) v celkovém pořadí (Tboat T830)
1.místo Ost-West Regata (Bodensee) kategorii Yardstick, celkové 5.místo z 260 lodí (Tboat T830)
2.místo Bol d'Or (Ženevské jezero) kategorie "S" 22.místo v celkovém pořadí z 526 lodí (Tboat T830)
7.místo Centomiglia (Garda-Itálie) v kategorii Mono-Proto B ,celkové 33.místo z 323 lodí (Tboat T830)
1.místo Mistrovství České republiky v námořním jachtingu - 6.ČNR (Chorvatsko) ELAN 31/33
2003 : 26.místo ME IMS Cres (Chorvatsko) First 40.7
3.místo Fiumanka Race (Rijeka, Chorvatsko) First 36.7 (165 lodí)
4.místo Europa Cup, German Open (Trawemunde) Sportsboats (Tboat T750)
2.místo Mistrovství České republiky v námořním jachtingu-offshore Nike Cup (Chorvatsko) ELAN 36
3.místo Mistrovství České republiky v námořním jachtingu-inshore 7.ČNR (Chorvatsko) Elan 333
2.místo AUDI SANY Cup, Mistrovství Slovenska (Chorvatsko) First 36.7
2004: 3.místo MČR kajutové lodi (Lipno)
4.místo Centomiglia (Garda, Itálie), Tboat T750
3.místo Junácká pasovačka (Chorvatsko), First 36.7
2005: 1.místo Centomiglia (Garda, Itálie) v kategorii Mono-Proto B, Tboat T830
1.místo Gorla (Garda, Itálie), Tboat T830
4 místo Bol´dor Rolex Cup (Švýcarsko)
1.místo Warnemunde Woche (Německo) Evropský pohár Sportsboat, Tboat T830
3.místo MČR kajutové lodě ORC (Lipno)
1.místo Junácká pasovačka (Chorvatsko) First 36,7
4.místo San Pellegrino Cup (Chorvatsko)
1.místo Lipno Maraton
Cowes Week (GBR) nejrychlejší loď v kategorii Sportsboat
2006: 10.místo Skandia Geelong Week (AUS)
2.místo ISAF Sydney Harbour Regatta (AUS)
10.místo MiniFastnet Race 680 mil (FRA) Pogo 2
24.místo overall (578 lodí) Bol´Or Rolex Cup (SUI) T830
1.místo Trofeo Gorla ( ITA, Lago di Garda) T830
1.místo Centomiglia (ITA, Lago di Garda) T830
2.místo MČR Offshore ( CRO) Dufour 40
25.místo overall ( 69 lodí) Rolex Middle Sea Race (Malta) Ker 11,3
2007: 3.místo Demi Cle 280 mil (FRA) Classe Mini, Pogo 2
8.místo Prolog MiniFastnet (FRA) Pogo 2
7.místo Open Sail Simrad B&G 250 mil (FRA) Pogo 2
1.místo Melges Tour (CZE) Melges 24
1.místo MČR Kaj (Lipno) Melges 24
2008: 2.místo Mistrovství Evropy ORC (CRO) First 40,7
8.místo Mistrovství světa ORC (GRE) First 40,7 (skupina C2)
2.místo Mistrovství Evropy Sportsboat (GER) Melges 24
1.místo Melges Tour (CZE) Melges 24
2.místo ROLEX Middle Sea Race, ORC a 4.místo celkově v IRC, First 40,7
2009: